Vítejte na webových stránkách re-enactorského sdružení ACW

Historie baterie

Cherokeejské lehké dělostřelectvo (Cherokee Light Artillery) bylo založeno 10. srpna roku 1860 a v dubnu 1861 bylo převelené pod brigádu Georgijských jednotek generála Phillipse v Big Shanty. 13. června 1861 byli zařazeni do státní služby jako kumpanie "A" Stovallova praporu dělostřelectva (později známý jako 3. Georgijský batalion).
Georgia10. srpna 1861 odjeli do Virginie s třemi 6Pdr děly dodanými státem Georgie a jedním drážkovaným dělem vyrobeným v železárně Noble v Rome. Během října až listopadu byli umístěni v městě Goldsboro v Severní Karolíně a od listopadu 1861 do září 1862 ve východním Tennessee jako ochrana proti unijním a prounijním jednotkám. V září až říjnu 1862 byli zapojeni do kampaně v Kentucky, ačkoli ne přímo v akci. Pak, během října až listopadu 1862 se vrátili do východního Tennessee.
Van Den CorputV lednu 1863 byla jednotka povolána k Vicksburgu v Mississippi, kde sloužili jako dělostřelecká baterie a záloha ve Warrentonu do května 1863. 16. května 1863 bojovali v bitvě o Champion Hill stát Mississippi, kde všechna jejich děla byla ukořistěna s vyjímkou železného drážkovaného kanónu. 4. července roku 1863 se většina setniny vzdala s vojskem bránícím Vicksburg. Seržant Johnson a jeho sekce spolu s drážkovaným dělem byla tou dobou s Ectorskou brigádou na východ od Jacksonu v Mississippi.
V září 1863 byla baterie reorganizována a nově vyzbrojena. V listopadu 1863 bojovali v bitvách o Lookout Mountain a Missionary Ridge. V bitvě o Chattanoogu 24. listopadu disponovala Cherokee Light Artillery čtyřmi 12 liberními Napoleony a byla součástí Carnesova dělostřeleckého batalionu, Stevensonovi divize, Breckenridgeova sboru. Kolem 10 hodiny se závoj husté mlhy zvedl, Cherokee zahájili palbu vypálením 33 granátů do Hookerových útočících oddílů na západním svahu.
Dne 15. května 1864 v Resace byla kumpanie předsunuta 80 yardů před opevněními v přírodní prohlubni. Jejich nehybná děla odpojená od kolesen byla okamžitě napadena dvěmi Unionistickými brigádami. Dělostřelci z Cherokee Artillery bojovali za záchranu svých děl, ale byli poraženi. V bojích o Atlantu již neměli žádná děla, proto jejich obsluhy byli rozdělené, aby posílili vyčerpané obránce V prosinci roku 1864 se účastnili vojenského tažení o Nashvill. Dne 12. dubna 1865 byla kumpanie zajatá v bitvě u Salisbury v Severní Karolíně spolu s 1 700 obránci Stonemanovými 16 000 Unionisty. Poté byli přesunuti na sever do vojenského zajateckého tábora Camp Chase ve státě Ohio, kde byli postupně po složení slibu Unii propuštěni domů během října 1865.

Bitevní prapor - Van Den Corputova baterie - CSA
Bitevní prapor - Van Den Corputova baterie - CSA

Nahoru


© Cherokee Light Artillery