obrázek obrázek
line decor
| Stonetown | Cherokee Light Artillery |
line decor
 
 
 
 
 

Kniha návštěvNapsali o nás
TELEGRAF

Napsali o nás

Rýžování zlata není pro netrpělivé

Banka, radnice, hřbitov i saloon jak vyloupnutý z westernu vyrostl za tři roky na loučce za Kamenicí jen pár set metrů od hranice Pelhřimovska a Jihlavska. Deset let tam jezdí o prázdninách tábořit nadšenci z občanského sdružení A je to... s dětmi, a ti za to všechno mohou.
Osm nadšenců začalo před pěti lety mluvit o tom, že by bylo potřeba postavit pevnou kuchyň a sociální zařízení. Jaký vhodnější styl mohly dobrodružné povahy zvolit než western? „Stavět se začalo v roce 2003 a postupně narostlo tohle,“ řekl třicetiletý Petr Řádek s přezdívkou Dolphino, který dětským táborům už řadu let šéfuje.
Za prázdniny se na louce vystřídají čtyři turnusy táborů s celkem dvěma stovkami dětí. Pouze jeden z nich však pořádá neziskovka A je to..., na zbytek běhů areál pronajímá. „Městečko jsme veřejnosti otevřeli před třemi týdny a letos bude přístupné ještě třikrát. Zatím se spíš učíme, ale příští rok už ho otevřeme osmkrát,“ prozradil.
Městečko je pravým rájem pro děti i dospělé. Děti se tam vydovádí při rýžování zlata, lukostřelbě, hodu tomahavkem i lasem nebo indiánských hrách. Dospělí si zajdou do saloonu Gold nugget, chystá se i country bál, a pro všechny pak jsou připraveny vystoupení borců krotících lasa, biče, koně i divadelní kulisy. „Hrajeme i Divadlo starého západu. Měli jsme premiéru hry Správná volba a teď chystáme Ohnivý trest,“ dodává Dolphino.
Velké obliby se u dětí dočkala jednoduchá indiánská hra nebo rýžování zlata. „Teď už tu máme zlatonosný písek,“ usmál se Řádek, když ponořil ruku do kádě s vodou a pískem. Každé dítě si tu může za českou korunu vyměnit stonedolar a zkusit si třeba právě rýžování. Zlato však končí většinou v kádi.
V areálu se návštěvníci zabaví i v obchůdku prodávajícím indiánské, traperské a zlatokopecké věci, do místnosti šerifa se však nedostanou. S oblibou se však nechávají zavírat do vězení, v bance si mohou proměnit české peníze za „dolary“ nebo uschovat cennosti. Radnice se v budoucnu změní na muzeum Severu a Jihu. Zaujme i hřbitov nebo sklad dynamitu a studna, které při představeních vybuchují.
Mladí nadšenci, kteří výstavbu financují z vlastních kapes pravidelnými měsíčními příspěvky, plánují i rozšiřování městečka. Ve výstavbě jsou lázně, přibude i kostel na kopci nebo pevnost a nový hřbitov obutých.
Deník Vysočina - 12. 6. 2006

 

 

POSLEDNÍ NOVINKY

Květnová westernová akce

Přidáno dne 4. 6. 2007

O víkendu 18. a 19. 5. 2007 opět Stonetown otevřel své brány široké veřejnosti. Krásné počasí a zajímavý program přilákal do městečka na 500 návštěvníků. Ti mohli shlédnout nový příběh z Divokého západu „Podporuj... více

Vojsko ve Stonetownu

Přidáno dne 10. 4. 2007

O uplynulém víkendu, tedy 31. 3. a 1. 4. 2007 zavítali do Stonetownu vojenské jednotky Severu a Jihu, aby si „natrénovali“ vojenský dril. Naučili se něčemu novému, nebo si připomněli, to co přes zimu opomenuli. Účast... více

Turistická známka

Přidáno dne 1. 4. 2007

V letošním roce se městečku podařil vstup mezi sběratele turistických známek. Již od zveřejnění na stránkách výrobce je o známku č.1310 velký zájem. Známka bude v prodeji od května vždy o víkendech v našem General Store.... více

 
 
 
 
             
 
© 2007 - 2015 Stonetown.cz